<%Session("sayfa_seviyesi") = "0"%> DURAYDA HAKKINDA

DURAYDA HAKKINDA

 
Sayin üyelerimiz Durayda'nin Tarihi hakkinda bilgi toplamaya devam Sayin üyelerimiz Durayda'nin Tarihi hakkinda bilgi toplamaya devam ediyoruz.Size en dogru ve genis bilgiyi verebilmek için bu bölümümüz biraz gecikmis olabilir.Bu yüzden özür dileriz.
A-AÇOBA KÖYÜ

Agaçoba Köyü, Iç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Konya ili Güneysinir ilçesine bagli küçük bir yerlesim yeridir. Köyümüzün dogusunda Muratdede, güneyinde Alanözü, güney batisinda Habiller, batisinda Kayaagzi, kuzeyinde Güneysinir ve Aladiken, kuzeybatisinda Güragaç ve Kizilöz bulunmaktadir.

Köyümüzün eski adi Durayda oldugundan çevrede genellikle bu isimle bilinir.

Agaçoba Köyü, Karaman il olmadan önce Karaman'a bagli iken 1988'de Karaman'in il olmasiyla Karaman'in Kazimkarabekir ilçesine baglanmistir. Kazimkarabekir'le Köy arasinda yasanan ulasim sorunlari nedeniyle köyde refaranduma gidilerek, Konya ili Güneysinir ilçesine baglanma karari alinmistir.

Yerlesim tarihiyle ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadir. Ancak, köyün güneyindeki hüyükte bulunan tarihi kalintilardan, bu bölgede eskiden müslüman olmayan kavimlerin yasadigi tahmin edilmektedir.

Köy nüfusunun eskiden daha kalabalik oldugu (1975 yilinda yaklasik nüfusu 1500), ancak son yillarda bu nüfusun büyük kisminin basta Konya olmak üzere, diger vilayetlere ve yurt disina göç ettigi bilinmektedir..
Agaçoba Köyü fazla göç vermesine ragmen yaklasik köyün nufusu 600, hane sayisi 170'dir. Köyde tarim ve hayvancilik yaygindir. Tarimda bagcilik önemli yer tutmaktadir. Son dönemde meyve ve sebze bahçeleri de artmistir.
Köy halkinin büyük çogunlugunun yurtdisi ile bagi bulunmaktadir. Bu bag agirlikli olarak Hollanda, Almanya ve Belçika ile ilgilidir.

Köy halki misafirperver hos sohbettir ve yardimseverdir.


Köy halki dügün ve cenazelerde birlik ve beraberlik içindedir. Köyde bir ilkögretim okulu, iki cami, bir saglik evi (1990'dan beri görevlisi yok) ve bir köy odasi bir bulunmaktadir.
Köyümüzün yolu asfalttir. Elektrik, evlerde sebeke suyu ve telefonu vardir.

Okumuz 7 ögretmenli ve 6 dersliklidir. Okulumuzda tarim uygulama bahçesi ve oyun alani bulunmaktadir. Köy halkinin okula ilgisi yogun olup okul ihtiyaçlarini karsilamak için yardimlarini esirgememektedir.

Okulumuzda telefon,faks,anfi,radyo,teyp,bilgisayar ve diger aletleri,fen tabiat dolabi ve haritalar bulunmaktadir.

Okulumuzda 8 yilligin tamami var olup tekli ögretim yapilmaktadir.1.sinif müstakil olup 2.3.siniflar birlesik , 4.5. birlesik 6.7.8. siniflar bagimsiz okutulmaktadir.


Köyümüzde zorunlu egitimin disindaki okullara ilgi ve talep, Avrupa'ya olan yogun istek nedeniyle azdir. Ancak köyümüzün yetistirdigi bir hakim, bir üniversite ögretim görevlisi, bir subay (yüzbasi), bir astsubay, dört ögretmen ve iki imam bulunmaktadir
Köyümüzde bir demirci , bir kahvehane , bir degirmen , bir sütçü , üç bakkal ve iki yapi ustasi bulunmaktadir.

Agaçoba Köyü ilçe merkezi olan Güneysinir'a 14 km Konya'ya ise 110 km'dir.Yol Güneysinir'a kadar asfaltlanmistir. Konya'ya ve Karaman'a her gün bir otobüs gidip gelmektedir.


HAZIRLAYAN : Agaoçoba Ilkögretim Okulu Müdürü :Mustafa TETIK